Ознаки згорілої материнської плати

При некоректній роботі комп'ютера або зовсім неможливості його включити за виниклі неполадки може бути відповідальний практично будь-який елемент ПК, в тому числі і системна плата. У даній статті будуть описані причини, а також ознаки того, що згадане пристрій згоріло.

Чому згорає системна плата

Найпоширенішими причинами даної поломки можуть служити:

 • Перегрів . Через неякісне виконання самої плати і / або екстремальних навантажень материнка може банально перегоріти від температурного впливу.
 • Коротке замикання . Барахлящій блок живлення, сторонні елементи, рідини і просто не туди вставлені штекери живлення можуть послужити причиною КЗ.
 • Неправильна напруга . Занадто високий або низький вольтаж, що проходить по материнській платі, від неполадок в електромережі або ж налаштувань Користувача не йде пристрою на користь, нерідко приводячи до поломок.

Це лише загальні ознаки, які не враховують виробничий брак і окремі випадки.

Читайте також:
основні несправності материнської плати
основні ознаки розрядженої батареї на материнській платі
посібник з діагностики материнської плати комп'ютера

Робочі ознаки

Незважаючи на те, що згоряння системної плати найчастіше критично для працездатності комп'ютера, в деяких випадках воно може перегоріти в повному обсязі або догоряти безпосередньо при працюючому ПК. Розглянемо перший ряд ознак поломки комплектуючого, при якій ПК так чи інакше запускається:

 • Операційна система і підсистема не завантажуються, але кулери починають роботу. Врахуйте, що ця ситуація перегукується з некоректними настройками BIOS, які часто досить Скинути, вийнявши батарейку на материнській платі на деякий час або скориставшись джампером.

  Читайте також: Як скинути налаштування BIOS

 • Работающий системный блок, но незажёгшийся монитор
 • Комп'ютер вантажить і BIOS і ОС, але працювати з ним довго не можна, так як починаються перезавантаження через деякий час або практично відразу.
 • ПК включається, працює без навантаження і не вимикається в стані простою, але ледь варто включити ресурсномістке додаток, як система фарбується.

Три перерахованих вище ознаки в порядку зменшення ступеня потенційного пошкодження мають місце при перегорання материнської плати. Суть такого розкиду в тому, що не всі важливі елементи могли перегоріти відразу: деякі зберегли якийсь робочий вигляд і ще можуть функціонувати.

На жаль, цій групі ознак не може бути повної довіри, тому що приблизно з такими ж симптомами може нестабільно працювати або перегоріти процесор, рідше Оперативна пам'ять або жорсткий диск. Тому для вірності необхідно демонтувати накопичувачі і ОЗУ, що не завжди зручно.

Читайте також: ознаки згорілого процесора

Аудіопризнаки

Переходячи до групи звукових особливостей, слід відразу зазначити гарантований – характерний електричний тріск, що доноситься з системного блоку, якого раніше точно не було. Це позивний короткого замикання, який явно пошкоджує вашу материнську плату. Але якщо такого звуку немає, слід орієнтуватися за сигналами спікера.

Установленный компьютерный спикер

Читайте також: підключення спікера до материнської плати

Єдиним для всіх материнських плат аудіосигналом неполадок з нею при підключеному працюючому спікері є його відсутність. Тобто якщо у вас не запускається комп'ютер, або запускається частково, з чорним екраном, а спікер мовчить – проблема явно в системній платі.

Для всіх інших випадків потрібно буде чуйно прислухатися до звуків, що видаються спікером, причому вони будуть різними в залежності від версії BIOS. В Award BIOS взагалі немає спеціалізованих сигналів для неполадок, пов'язаних з материнською платою, тому вас може очікувати тиша або ж безперервний сигнал, який означає Проблеми з блоком живлення. Крім того, він може бути і неправильно подаватися, тому що згоріли лінії напруги саме на материнській платі. Версія AMI BIOS сигналізує про проблеми даного комплектуючого так:

 • 7 коротких сигналів – невизначені проблеми з материнською платою.
 • 10 коротких сигналів – помилка CMOS, а значить, пошкодження (згоряння) відповідних чіпів.
 • 11 коротких сигналів-помилка кешу материнської плати.

PhoenixBIOS відрізняється від інших тим, що подає кілька сигналів з проміжком, тому зараз сприймайте знак «-» як коротку паузу. Приклад сигналу: 1-2-1-значить, один сигнал, потім відразу два, потім один. А ось такі звуки Ви повинні почути при неполадках системної плати:

 • 1-1-3 – помилка читання даних CMOS.
 • 1-2-1 або 1-4-1 – помилка ініціалізації материнської плати.
 • Довгі безперервні сигнали свідчать про несправність системної плати.

Читайте також: розшифровка сигналів BIOS

Цей ряд ознак більш достовірний, ніж перший, оскільки материнська плата сама «говорить» про свою несправність користувачеві.

Візуальні ознаки

Явними показниками перегорання будуть електричні сполохи в системному блоці або того гірше – загоряння, але таке трапляється вкрай рідко, тому доведеться розкрити системний блок і подивитися на материнську плату поблизу. Якщо ви виявите роздулися обвуглені, чорні області або місця, де зелений текстоліт став жовтим, в такому випадку це і буде підтвердженням згоряння пристрою.

Почерневшая от перегорания материнская плата

Крім того, навіть без темних або пожовклих зон про стан плати можна судити по конденсаторів. Якщо вони роздуті і / або тактильно деформовані, то це такий же гарантований знак того, що компонент ПК пошкоджений.

Вздутые от перегорания конденсаторы на материнской плате

Фізичні ознаки

Прихованим, але однозначним свідченням перегорання стане відсутність нагріву або надмірна температура на мостах материнської плати. Для того щоб переконатися в неполадках, особливо якщо сам комп'ютер не може повноцінно запуститися, можна прикласти палець до одного з мостів материнської плати в момент запуску ПК. У сучасних версіях цього пристрою залишився єдиний міст.

Мост на материнской плате

Якщо ви відчуєте палюче тепло, або, навпаки, міст не буде грітися взагалі, значить, материнка згоріла.

Увага! Цей спосіб перевірки небезпечний для здоров'я! Майте на увазі, що ви можете обпектися!

При збігу декількох ознак з різних груп, можете бути майже на 100% впевнені &8212; ваша материнська плата згоріла. Не намагайтеся полагодити її в домашніх умовах, навіть якщо здається, що справа обмежиться зміною конденсаторів. Без спеціального обладнання і глибокої діагностики залишиться невідомим точний рівень пошкодження пристрою і те, скільки воно ще зможе прослужити, якщо взагалі зможе.

У цьому матеріалі ми розповіли про те, як зрозуміти, що материнська плата згоріла. Їх умовно можна розділити на робочі, аудіо та візуальні, а також фізичні показники. Для впевненості в неполадках вистачить збігу двох груп.

більше статей на цю тему: