Використання команди PS в Linux

Вихід без опцій

PS (process state) & 8212; стандартна утиліта всіх дистрибутивів Linux, що використовується через консоль. Її основне призначення & 8212; відображення інформації про всі запущені процеси. Кількість і детально показуються відомостей залежить від встановлених опцій, які вибираються при безпосередній активації самої команди. Про опції ми поговоримо трохи пізніше, а зараз давайте просто введемо ps в &171;терміналі&187; і натиснемо на Enter .

Использование команды PS в Linux без применения опций

Як видно на скріншоті нижче, відобразилося всього рядки, серед яких знаходиться оболонка bash і сам процес розглянутої команди.

Результат использования команды PS в Linux без применения дополнительных опций

Звичайно, тут може бути ще кілька пунктів, що залежить від кількості запущених призначених для користувача програм, проте в більшості випадків користувачів такий висновок не влаштовує, тому ми і пропонуємо перейти до вивчення додаткових опцій.

Виведення списку всіх процесів

Утиліта PS без вказівки спеціальних опцій не дозволяє отримати корисну інформацію, яка може стати в нагоді під час вивчення списку активних процесів, тому і важливо застосовувати аргументи. Перший з них відповідає за відображення абсолютно всіх поточних завдань, а рядок приймає вигляд ps -A .

Использование команды PS в Linux для вывода всех процессов

В результаті відобразиться величезна кількість рядків, з якими слід розібратися. Діляться відомості на кілька стовпців. PID відображає ідентифікаційний номер процесу і може використовуватися, наприклад, для швидкого завершення роботи цієї програми або перевірки дерева завдань. TTY &8212; ім'я терміналу, де запущений поточний процес. TIME & 8212; час роботи, а CMD &8212; назва команди завдання.

Результат использования команды PS в Linux для вывода всех процессов

Додатково можна використовувати команду ps -e , щоб відобразити список усіх процесів, якщо попередній варіант вас не влаштовує.

Альтернативная команда PS в Linux для вывода всех процессов

Як видно, видача після активації опції -e вийшла точно така ж, як і при введенні аргументу -A .

Результат использования альтернативной опции PS в Linux для вывода всех процессов

Існує формат виводу BSD, який відповідає за відображення пов'язаних з користувачами процесів, а також відображає більш детальні відомості про роботу завдань, навантаженні їх на процесор і точне розташування. Для отримання таких відомостей слід використовувати ps au .

Использование дополнительных опций команды PS в Linux для вывода в формате BSD

На наведеному нижче зображенні ви бачите, що кількість стовпців значно додалося. В результаті до ознайомлення буде доступний повний список процесів з прив'язкою до облікового запису і відображенням місця розташування.

Результат использования дополнительных опций PS в Linux для вывода в формате BSD

Повноформатний лістинг

Розглянуті вище приклади дозволяли відобразити практично всі необхідні відомості, які можуть бути корисні початківцям користувачам. Однак іноді потрібно отримати більш детальний лістинг, наприклад, щоб визначити джерело виклику процесу. Тоді на допомогу прийде рядок такого виду: ps -ef .

Использование дополнительных опций для полноформатного листинга PS в Linux

Відобразяться практично ті ж стовпці, про які ми вже говорили раніше, але додатково з'явиться детальна розгортка про розташування і перший же пункт буде відповідати за джерело виклику завдання.

Результат использования опций для полноформатного листинга PS в Linux

Відображення процесів користувача

Варіант -x відповідає за відображення процесів, які були від'єднані від терміналу, тобто запущені особисто Користувачем. Якщо ви хочете дізнатися, які саме завдання були відкриті від імені поточного облікового запису, в консолі досить буде ввести рядок ps -x і натиснути на Enter .

Использование опций команды PS в Linux для вывода пользовательских процессов

Висновок буде максимально інформативний, але без додаткових відомостей. Однак нічого не завадить задіяти і додаткові опції, наприклад, -eM для показу контексту безпеки.

Результат вывода пользовательских процессов через команду PS в Linux

Якщо ж потрібно отримати інформацію про дані іншого користувача, змініть рядок на ps -fU lumpics , де lumpics замініть на необхідну назву.

Использование опций команды PS в Linux для вывода процессов конкретного пользователя

У результатах виводу зверніть увагу на перший стовпець. Ви не знайдете там інших власників крім зазначеного в команді До її активації.

Результат вывода процессов определенного пользователя PS в Linux

Фільтр по root

У кожному сеансі Linux є окремий список завдань, що виконуються з правами root. Якщо потрібно відобразити тільки такі процеси, слід задати команду ps -U root -u root і активувати її натисканням на клавішу Enter .

Использование дополнительных опций команды PS в Linux для вывода root процессов

При використанні команди в точності повторює ту, що вище, висновок не буде містити рядки з джерелом запуску, оскільки заздалегідь відомо, що це root, а всі відомості показуються в максимально стислому призначеному для користувача вигляді. Тут ми пропонуємо задіяти згадані вище аргументи, щоб розширити інформацію.

Результат вывода команды PS в Linux с опциями для рут процессов

Відображення групових завдань

Досвідчені користувачі знають, що деякі процеси належать до конкретної групи, тобто є головне завдання і її залежності, що формують загальне древо. При необхідності відображення тільки рядків, що потрапляють під Даний критерій, задійте команду ps -fG 48 , де 48 &8212; ідентифікатор групи (його можна замінити на назву батьківського процесу).

Использование команды PS в Linux для вывода дерева процессов идентификатору

Відображення за PID

З наведених вище відомостей Ви вже знаєте, що кожен процес має свій PID, тобто визначає його ідентифікатор. Якщо є бажання виконати пошук по конкретним PID, слід задіяти команду ps -fp 1178 , замінивши число на необхідне. Є і критерій PPID. При визначенні такого формату рядок набуває вигляду ps -f --ppid 1154 , з відповідною зміною ідентифікатора на потрібний.

Использование команды PS в Linux для вывода процессов по идентификатору

Це були всі основні приклади команди PS в Linux, про які ми хотіли поговорити в рамках сьогоднішньої статті. На жаль, обсягу одного керівництва не вистачить для того, щоб детально описати взаємодію з усіма доступними опціями і їх комбінаціями. Натомість ми пропонуємо вивчити офіційну документацію команди, виконавши ps --help , щоб отримати ті підказки, які ви не знайшли вище. Додатково на нашому сайті є розгорнуті описи основних команд розглянутої операційної системи. Рекомендуємо початківцям користувачам вивчити їх, щоб швидше освоїтися в управлінні консоллю Лінукс.

Читайте також:
Часто використовувані команди в «терміналі» Linux
Команда ln / find / ls / grep / PWD в Linux

більше статей на цю тему: