встановлення Linux поруч із Windows 10

Крок 1: розмітка дискового простору в Windows 10

Коректна інсталяція двох операційних систем поруч можлива тільки при правильному поділі дискового простору. На локальному носії повинно бути нерозподілене місце, яке не має ніякої файлової системи і не зберігає в собі окремих елементів. За замовчуванням такий простір відсутній, тому його доведеться створити самостійно шляхом стиснення розділу жорсткого диска. У Windows 10 це здійснюється так:

 1. Після завантаження ОС натисніть правою кнопкою миші по & 171; Пуск & 187; і в контекстному меню виберіть пункт &171;управління дисками&187; .
 2. Переход в управление дисками для разметки пространства перед установкой Linux рядом с Windows 10
 3. Після переходу в відповідне меню виберіть один з існуючих розділів. Найкраще підійде той, де зберігаються особисті файли або ж просто розділ з великою кількістю вільного простору. Клацніть ПКМ по такому розділу і знайдіть параметр &171;зменшити обсяг&187; .
 4. Запуск сжатия тома для разметки пространства перед установкой Linux рядом с Windows 10
 5. Очікуйте завершення операції запиту місця для стиснення.
 6. Ожидание запуска сжатия тома для разметки пространства перед установкой Linux рядом с Windows 10
 7. У вікні задайте оптимальний розмір стисливого простору в мегабайтах. Саме воно в майбутньому і стане виділено для другої операційної системи.
 8. Выбор места для разметки перед установкой Linux рядом с Windows 10
 9. Після закінчення цієї операції ви побачите, що частина диска позначена чорним кольором і має атрибут &171; не розподілена&187; .
 10. Успешное завершение разметки пространства перед установкой Linux рядом с Windows 10

Більше ніяких дій з даним простором виробляти не потрібно, оскільки воно нам необхідно саме в такому вигляді. Далі вже дистрибутив Linux автоматично створить новий логічний тому і визначить для нього файлову систему.

Крок 2: Вибір та завантаження дистрибутива Linux

Як відомо, зараз на просторах інтернету знаходиться величезна кількість самих різних дистрибутивів Linux, за основу яких були взяті популярні збірки, наприклад, Debian або RedHat. Ми радимо прочитати окремі матеріали по темі вибору ОС на нашому сайті, якщо ви ще не знаєте, який саме дистрибутив хочете інсталювати поруч з Windows 10.

Детальніше:
популярні дистрибутиви Linux
вибір дистрибутива Linux для слабкого комп'ютера

Сьогодні ми вирішили взяти за приклад один з найперспективніших і лаконічних в плані зовнішнього вигляду дистрибутивів під назвою Elementary OS. Давайте коротко розглянемо, як здійснюється скачування образу, а ви, відштовхуючись від особливостей офіційного сайту обраної збірки, зробите ту ж операцію, отримавши ISO-файл на свій комп'ютер для його подальшого запису.

 1. Перейдіть на офіційний веб-сайт виробника Linux і відкрийте розділ завантажень. У випадку з Elementary OS розробники пропонують заплатити будь-яку ціну для скачування. Якщо вказати 0 , то можна отримати файл безкоштовно.
 2. Переход к странице скачивания дистрибутива для установки Linux рядом с Windows 10
 3. Натисніть на кнопку &171; завантажити & 187; , щоб перейти до вибору версії дистрибутива.
 4. Скачивание дистрибутива для установки Linux рядом с Windows 10
 5. Ви можете завантажити останню стабільну збірку безпосередньо з сервера або вибрати будь-яку іншу підтримувану та завантажити її через torrent, наприклад.
 6. Выбор версии дистрибутива для установки Linux рядом с Windows 10
 7. Виберіть місце для скачування образу і дочекайтеся закінчення цієї процедури. Після цього перейдіть до наступного кроку.
 8. Выбор места для скачивания дистрибутива для установки Linux рядом с Windows 10

Крок 3: створення завантажувальної флешки та налаштування BIOS

На жаль, не можна просто завантажити отриманий образ, щоб приступити до інсталяції системи. Для цього його попередньо необхідно записати на знімний носій, яким найчастіше виступає USB-флешка. Це робить з неї завантажувальний пристрій, що зчитується BIOS як повноцінний диск з файлами для установки. Більш детально про виконання цього процесу читайте в окремому матеріалі на нашому сайті, перейшовши за вказаною нижче посиланням.

Детальніше: Гайд по запису ISO образу на flash-накопичувач

Додатково відзначимо, що в більшості випадків подібний пристрій коректно завантажується після включення комп'ютера, але іноді для цього доводиться налаштувати BIOS, задавши пріоритет пристроїв. На нашому сайті так само є стаття, де наведено Керівництво по даній темі. Ознайомтеся з нею, якщо раптом із завантаженням виникли якісь проблеми.

Детальніше: налаштовуємо BIOS для завантаження з флешки

Крок 4: Підготовка та інсталяція

Найголовніший крок сьогоднішнього матеріалу &8212; установка Linux поруч з Windows 10. Ви вже знаєте, який приклад ми взяли Elementary OS. Це рішення було прийнято не тільки через затребуваність самого дистрибутива, але і через його графічного інсталятора, який має безліч схожого з іншими інструментами в різних збірках. Залишається тільки слідувати інструкції, враховуючи особливості обраної ОС, щоб впоратися з поставленим завданням без виникнення будь-яких труднощів.

 1. Вставте завантажувальну флешку в вільний роз'єм і включіть комп'ютер. Ви отримаєте сповіщення про завантаження Elementary OS через три секунди.
 2. Запуск образа перед установкой Linux рядом с Windows 10
 3. У вікні привітання виберіть оптимальну мову та натисніть на &171; встановити elementary & 187; .
 4. Выбор языка во время установки Linux рядом с Windows 10
 5. Скористайтеся списком, щоб визначити зручну для себе розкладку клавіатури. Тут же можна перевірити її в спеціально відведеній рядку.
 6. Выбор раскладки клавиатуры во время установки Linux рядом с Windows 10
 7. Наступне вікно відповідає за вибір компонентів для завантаження. За замовчуванням стоїть галочка біля пункту & 171; завантажити оновлення під час установки elementary & 187; . Ми рекомендуємо не знімати її, а другий пункт Активувати за власним бажанням.
 8. Выбор типа установки во время инсталляции Linux рядом с Windows 10
 9. Основна дія, обов'язкова для виконання &8212; вибір типу установки. Тут відзначте галочкою пункт & 171; встановити elementary поруч з Windows 10&187; , а потім натисніть на кнопку для інсталяції.
 10. Выбор типа разметки во время установки Linux рядом с Windows 10
 11. Підтвердіть розмітку вільного простору з формуванням нової файлової системи.
 12. Подтверждение разметки диска во время установки Linux рядом с Windows 10
 13. Виберіть поточну тимчасову зону. Це потрібно для успішної синхронізації часу.
 14. Выбор временной зоны во время установки Linux рядом с Windows 10
 15. Останній етап полягає у створенні облікового запису Користувача. Йому і будуть присвоєні права root.
 16. Создание новой учетной записи пользователя во время установки Linux рядом с Windows 10
 17. Після цього відразу ж почнеться інсталяція дистрибутива. Під час цього не вимикайте комп'ютер, інакше весь процес зіб'ється.
 18. Ожидание завершения установки Linux рядом с Windows 10
 19. Після закінчення з'явиться повідомлення. У ньому слід клікнути на & 171; перезавантажити & 187; , а потім можна витягувати завантажувальну флешку з роз'єму, оскільки більше вона нам не знадобиться.
 20. Успешное завершение установки Linux рядом с Windows 10

Крок 5: Запуск та використання Linux поруч із Windows

Залишилося тільки зробити перший запуск, щоб упевнитися в коректній роботі Linux. Зараз стандартний завантажувач змінить свій вигляд. У ньому можна буде вибрати, яку саме операційну систему слід включити в цей раз. Для переміщення використовуються стрілки на клавіатурі, а активація відбувається натисканням на клавішу Enter .

Выбор операционной системы для запуска после установки Linux рядом с Windows 10

Як видно, з'явилося вікно авторизації в Elementary OS, а це значить, що всі попередні дії були виконані вірно. Тепер можна входити в свій профіль і починати взаємодію з новою ОС.

Успешный запуск операционной системы после установки Linux рядом с Windows 10

Багато користувачів, які тільки починають своє знайомство з Лінукс, ще не знають, як виконувати певні дії, наприклад, установку програм або створення нових облікових записів, оскільки управління значним чином відрізняється від тієї ж Windows. Тому ми пропонуємо дізнатися більше за допомогою навчальних матеріалів за темами освоєння в Linux, перейшовши за вказаними нижче посиланнями.

Читайте також:
встановлення та налаштування файлового сервера в Linux
налаштування поштового сервера в Linux
Синхронізація часу в Linux
зміна паролів у Linux
перезавантаження Linux через консоль
Перегляд списку дисків у Linux
зміна користувача в Linux
завершення процесів у Linux

Графічний інтерфейс Лінукса не замінює собою консоль повністю, тому рано чи пізно доведеться звернутися до класичного додатком&171; Термінал & 187; , щоб ввести там команди. На нашому сайті так само є керівництва, присвячені взаємодії з популярними стандартними консольними утилітами.

Читайте також:
Часто використовувані команди в» терміналі " Linux
Команда ln / find / ls / grep / PWD / PS / echo / touch / df в Linux

Сьогодні ви дізналися про принципи встановлення Linux поруч із Windows 10. При виконанні цього завдання головне & 8212; вказати правильний тип інсталяції, щоб випадково не стерти призначені для користувача файли Віндовс або зовсім не зламати цю ОС. Якщо був обраний інший дистрибутив і принцип його інсталяції незрозумілий, радимо звернути увагу на інші наші керівництва.

Детальніше: Встановлення ArchLinux / Astra Linux / CentOS 7 / Kali Linux / Debian 9 / Linux Mint

більше статей на цю тему: