Налаштування кулера в BIOS

Налаштування регулювання кулера доступні не у всіх версіях БІОС . Крім того, назви деяких параметрів можуть мати невеликі відмінності, проте в основному їх формулювання несуть однаковий сенс.

Загальні відомості для налаштування кулера

Для початку вам потрібно увійти в меню базової системи вводу-виводу. Тому при запуску комп'ютера натисніть певну клавішу, призначену виробником вашого обладнання. Зазвичай це «F2» або «Delete» , але зустрічаються й інші.

Читайте також: як потрапити в БІОС на комп'ютері / на ноутбуці

В цілому, настройки проводяться у відповідному розділі інтерфейсу, який відповідає за моніторинг вентиляторів системи. Ви можете або зменшити, або збільшити частоту обертання лопатей в залежності від того, яку максимально допустиму температуру зареєстрував термодатчик. Деякі моделі БІОС можуть здійснити регулювання автоматично, інші дозволяють користувачеві налаштувати кулер на свій розсуд (докладніше, по кожному типу БІОС, про дані параметрах розказано нижче).

Увага: в керівництві по експлуатації або на сайті виробника вашого обладнання обов'язково дізнайтеся максимальну температуру нагрівання кристала процесора і корпусу системи. Якщо зазначена вами допустима температура буде перевищувати норму, яку встановив виробник, – комп'ютер або ноутбук можуть вийти з ладу.

Читайте також: нормальна робоча температура процесорів різних виробників

Після всіх зроблених змін настройки потрібно зберегти. Робиться це за допомогою клавіші «F10» , натискання якої, відкриває вікно підтвердження, де необхідно вибрати ствердний варіант відповіді.

Читайте також: збереження налаштувань БІОС

Award

В БІОС компанії Phoenix-Award кулер налаштовується в підрозділі «PC Health Status» .
Как настроить кулер в биосе 1
В першу чергу вас будуть цікавити дані про роботу кулера: температура і швидкість обертання вентиляторів. Якщо їх значення не відповідають допуску, будь то великий нагрів або повільне обертання лопатей, значить, виникли проблеми з охолодженням. Про значення роботи кулера розповідають наступні параметри:

Параметр Опис
«Current System Temperature» Загальна температура всередині системного корпусу (допускається від 25 до 50°C)
«Current CPU Temperature» температура кристала процесора (нормальний межа: 65-85°C, в стані спокою становить 30-50°c)
«Current CPU FAN Speed» швидкість обертання основного вентилятора
«Current SYSTEM FAN Speed» швидкість обертання будь-яких додаткових вентиляторів всередині корпусу комп'ютера
Как настроить кулер в биосе 12

«CPU Warning Temperature»

Доступна настройка звукового сигналу, що попереджає вас про те, що процесор почав перегріватися. Для цього потрібно вибрати опцію «CPU Warning Temperature» .
Как настроить кулер в биосе 2
У меню пропонується виставити допустиму межу температури, досягнувши якого, термодатчик процесора сповістить вас відповідним чином.
Как настроить кулер в биосе 3
«CPU FAN Fail Warning»

Варіант «CPU FAN Fail Warning» буде повідомляти про проблеми з вентилятором. Щоб її активувати, слід перейти до Налаштування даного підпункту.
Как настроить кулер в биосе 4
Якщо хочете, щоб апаратура визначала неможливість подолання навантаження на кулер, слід встановити значення «Enabled» , інакше поставте «Disabled» .
Как настроить кулер в биосе 5
«SYSTEM FAN Fail Warning»

У параметрі «SYSTEM FAN Fail Warning» проводиться настройка оповіщення про збої інших кулерів, які призначені для охолодження корпусу і материнської плати. Залежно від того, чи хочете отримувати відповідні звукові сигнали або чи присутні взагалі інші вентилятори в вашому комп'ютері: виставте «Enabled» для активації або «Disabled» для деактивації.
Как настроить кулер в биосе 6
«CPU Smart Fan Control»

«CPU Smart Fan Control» &8212; своєрідний «розумний» режим роботи кулера. Цей параметр безпосередньо залежить від кількості тепловиділення процесора.
Как настроить кулер в биосе 7
Активуйте його за бажанням, виставивши значення «Enabled» , &8212; тоді при великому нагріванні процесора кулер стане працювати в посиленому режимі. У моменти ж простою частота обертання вентилятора знизиться, відповідно, комп'ютер перестане так сильно шуміти.

Якщо поставити «Disabled» , пристрій охолодження стане працювати постійно, через що комп'ютер почне шуміти протягом всієї своєї роботи.
Как настроить кулер в биосе 8
«CPU Smart Fan Mode»

Також ви можете налаштувати, який конкретно вентилятор використовується в системі: триконтактний ( «3-pin» ) або чотириконтактний( «4-pin» ).
Как настроить кулер в биосе 9
Доступна настройка автоматичного визначення кулера ( «Auto» ) або вказівка режиму роботи самостійно:

 • «Voltage» & 8212; для роботи з «3-pin» ;
 • «PWM» & 8212; для кулерів з додатковим, четвертим, проводом «4-pin» .
 • Как настроить кулер в биосе 10

«System Smart Fan Control»

Опція призначена для автоконтролю швидкості додаткових вентиляторів. Якщо у вас в комп'ютері присутні інші кулери, що охолоджують компоненти системного блоку, рекомендується встановити значення «Enabled» , щоб вони працювали тільки коли термодатчик зафіксує високу температуру всередині корпусу пристрою.
Как настроить кулер в биосе 11

AMI

З БІОС компанії American Megatrends, Inc все трохи складніше. До різних материнських плат існує безліч різних модифікацій даної системи, через що настройка кулера може перебувати в різних вкладках і підрозділах.

Однак список значень компонентів системи, будь то швидкість обертання кулера або температура апаратної частини пристрою, часто однаковий. Єдине &8212; та чи інша опція в різних ревізіях БІОС може бути відсутнім, так як не передбачається конструкцією материнської плати. У AMI ви можете виявити наступні параметри:

Параметр опис
«CPU Temperature» температура процесора
«M/B Temperature» Температура материнської плати
«CPU Fan Speed» швидкість обертання центрального кулера
«Chassis Fan 1/2/3/4 Speed» швидкість обертання додаткових кулерів
«Power Fan Speed» швидкість обертання вентилятора блоку живлення
Как настроить кулер в биосе 13

У деяких БІОС навіть надається можливість налаштувати видимість цих опцій за допомогою вибору їх рядків в меню налаштувань системи охолодження.
Как настроить кулер в биосе 14
Вказавши на один з таких параметрів, встановіть значення в стан «Ignored» , якщо ви хочете його приховати.
Как настроить кулер в биосе 15

Варіант 1: Вкладка»Advanced"

Іноді в розділ параметрів кулера дозволяється потрапити через вкладку розширених налаштувань. Для цього потрібно перейти в «Advanced» і відкрити підпункт «Smart Fan Configuration» .
Как настроить кулер в биосе 28
На екрані будуть доступні необхідні вам параметри.

«CPU Smart Fan»

За допомогою «CPU Smart Fan» встановлюється режим калібрування вентилятора. Тут пропонується виставити або значення «Auto» , яке активує даний параметр, або «Disabled» & 8212; воно переведе опцію в режим »вимкнено" .
Как настроить кулер в биосе 29
«Smart Fan Calibration»

Якщо ви активували «CPU Smart Fan» , стане доступний параметр «Smart Fan Calibration» , вибір якого запустить калібрування кулера. Дочекайтеся, поки форма заповниться значеннями частот обертання, в залежності від яких, вентилятор буде перемикати швидкість. Після натисніть «Enter» .
Как настроить кулер в биосе 30
«Control Mode»

«Control Mode» дозволяє більш тонко регулювати режим роботи вентилятора. Тут є три значення:

Параметр опис
«Quiet» постійно підтримує процесор при оптимальній температурі
«Performance» включається тільки при сильному нагріванні ЦПУ
«Manual» ручне налаштування
Как настроить кулер в биосе 31

Вибір «Manual» , ви зможете самостійно відрегулювати температуру, при якій кулер буде включатися. Детальний опис значень цього Налаштування:

Налаштування опис
«Fan Ctrl OFF (℃)» Вентилятор вимкнеться, якщо температура ЦПУ стане нижче цього показника
«Fan Ctrl On (℃)» Вентилятор увімкнеться, якщо температура ЦП перевищить цей показник
«Fan Ctrl Start Value» включає функцію «CPU Smart Fan» при досягненні встановленого вами значення
«Fan Ctrl Sensitive» чутливість частоти обертання вентилятора до швидкості нагріву процесора. Якщо процесор швидко нагрівається &8212; потрібно підвищити, в іншому випадку краще буде трохи знизити
Как настроить кулер в биосе 32

Варіант 2: Вкладка»Power"

В основному всі налаштування кулера виробники пристроїв з модернізованим AMI поміщають в розділ «Power» . Тут вам потрібно перейти до пункту «Hardware Monitor» або його смисловому аналогу, в якому і будуть потрібні параметри.
Как настроить кулер в биосе 16
«CPU Q-Fan Control»

На деяких материнських платах регулювання швидкості вентилятора можна зробити за допомогою опції «CPU Q-Fan Control» . Робиться це наступним чином:

 1. Переключіть стібок «CPU Q-Fan Control» з положення «Disabled» В Значення «Enabled» .
 2. Как настроить кулер в биосе 17
 3. Після цього з'явиться новий пункт &8212; «CPU Fan Profile» &8212; виберіть його.
 4. Как настроить кулер в биосе 18
 5. У формі, що відкрилася вкажіть показник обертання лопатей в кулері: «Optimal» &8212; щось середнє між тихим режимом роботи і посиленим охолодженням; «Silence Mode» &8212; пріоритетно безшумний режим роботи вентилятора, тобто система підбирає найбільш низькі показники обертання для виявленої температури кристала процесора; «Performance Mode» &8212; в цьому випадку пріоритет робиться на охолодження CPU, а гучність вентилятора при цьому не враховується.
 6. Как настроить кулер в биосе 19

«Chassis Q-Fan Control»

Якщо у вашій материнській платі встановлена додаткова система охолодження, то в меню «Hardware Monitor» ви знайдете функцію «Chassis Q-Fan Control» .

 1. Щоб скористатися нею, активуйте його, встановивши значення «Enabled» .
 2. Как настроить кулер в биосе 20
 3. Після цього нижче з'явиться ще два підпункти: перший з них «Chassis Fan Ratio» , що відповідає за частоту обертання лопатей.
 4. Как настроить кулер в биосе 21
 5. Оптимальне значення даного підпункту – «Auto» : так система буде прискорювати і сповільнювати кулер, виходячи з температури, зареєстрованої на датчику материнської плати. Однак якщо ви хочете зробити вентилятори тихіше або ж, навпаки, перестрахуватися і посилити охолодження мікрокомпонентів комп'ютера – можете самі встановити силу обертання, вибравши один з доступних параметрів процентної величини.
 6. Как настроить кулер в биосе 22
 7. Далі можна приступити до Налаштування обмеження температури системи-для цього виберіть «Chassis Target Temperature» .
 8. Как настроить кулер в биосе 23
 9. Відкриється список опцій максимальної температури материнської плати. Вкажіть ту, після реєстрації якої, хочете, щоб почалася посилена робота додаткової системи охолодження.
 10. Как настроить кулер в биосе 24

«Smart Q-FAN Function»

У деяких версіях AMI можна назвати регулювання вентилятора «Smart Q-FAN Function» . В такому випадку швидкість обертання кулера буде залежати від величини поданого на нього напруги, що дозволить провести більш тонке налаштування. Щоб здійснити таку настройку:

 1. Активуйте цей параметр, переключивши його в режим «Enabled» , і виберіть пункт «Fan Auto Mode Start Voltage» .
 2. Как настроить кулер в биосе 25
 3. Вкажіть потужність, яку хочете подати на вентилятор (чим більше, тим сильніше буде шум).
 4. Как настроить кулер в биосе 26
 5. Також є можливість налаштувати діапазон автоматичного перемикання режимів роботи: «Fan Auto Mode Start Speed Temp» означає, що при досягненні процесором зазначеної тут температури кулер запрацює в половину сили; «Fan Auto Mode Full Speed Temp» &8212; встановлює режим роботи вентилятора в повну потужність.
 6. Как настроить кулер в биосе 27
 7. Вибравши один з вищевказаних параметрів, задайте допустиму температуру нагрівання процесора, при якій вам би хотілося підвищити силу Системи охолодження.
 8. Как настроить кулер в биосе 27.1

Варіант 3: Вкладка " Hardware Monitor»

Іноді виробники материнських плат виносять розділ «Hardware Monitor» в окрему вкладку. При цьому тут теж може бути присутнім кілька варіацій одного і того ж параметра, який, однак, налаштовується трохи по-різному.

«CPU Quiet Fan»

Вам може зустрітися рядок «CPU Quiet Fan» , яку слід перевести в режим «Enabled» .
Как настроить кулер в биосе 34
Після активації цього параметра стануть доступні функції регулювання швидкості обертання лопатей. Перша з них &8212; «Target CPU Temperature» &8212; дозволяє відрегулювати температуру процесора, при якій вентилятор почне працювати в посиленому режимі. Змінюються значення в цьому рядку клавішами «+» або «-» (більше або менше відповідно).
Как настроить кулер в биосе 35
Також параметр регулювання кулера відкриває доступ до опції «Target Fan Speed» .
Как настроить кулер в биосе 36
Вибір цієї опції виведе на екран список значень стандартної швидкості обертання лопатей, а саме:

Налаштування опис
«Fast» максимальний режим
«Middle» середній режим
«Slow» Тихий режим
Как настроить кулер в биосе 37

«CPU Fan Setting»

«CPU Fan Setting» &8212; це ще один різновид параметра регулювання швидкості. Вона також має деякі відмінності щодо точності настройки і виду його меню.
Как настроить кулер в биосе 38
Натиснувши на такий параметр, ви потрапите у відповідний підрозділ налаштувань. Щоб почати безпосередньо саму регулювання:

 1. Виберіть самий верхній рядок (вона ж буває і єдиною) &8212; «CPU Fan Setting» .
 2. Как настроить кулер в биосе 39
 3. Переключіть режим з «Full On» , що змушує кулер працювати в повну силу, на «Automatic Mode» .
 4. Как настроить кулер в биосе 40
 5. У підрозділі «Target CPU Temperature» вкажіть максимальний нагрів процесора, при якому вентилятор переключиться в режим високої швидкості.
 6. Как настроить кулер в биосе 41
 7. Наступний рядок дозволяє провести тонке налаштування рівня шуму при звичайній температурі. Якщо потрібно провести таку настройку – виберіть цей пункт.
 8. Как настроить кулер в биосе 42
 9. Серед опцій, що з'явилися «Level 1» &8212; «Level 9» підберіть найбільш підходящий рівень. Чим менше значення, тим тихіше вентилятор і тим слабкіше буде працювати система охолодження.
 10. Как настроить кулер в биосе 43

«Chassis Fan Settings»

Даний параметр відповідальний за додаткові кулери, що охолоджують інші компоненти системи. Їх настройка ідентична регулюванню основного вентилятора.
Как настроить кулер в биосе 44

InsydeH20

У материнських платах під управлінням InsydeH20 регулювання шуму комп'ютера відбувається автоматично. На вкладці «System Configuration» вам доступно зміна значення режиму його роботи з автоматичного на постійний. Якщо опція «Fan Always On» активна, вентилятор буде працювати в посиленому режимі весь час, в зворотному ж випадку – режим його роботи стане стандартним.
Как настроить кулер в биосе 33

Налаштування кулера в UEFI

На сучасних платах від різних виробників Налаштування вентилятора здебільшого перенесені зі старого інтерфейсу. В основному вони знаходяться на все тих же вкладках і розділах: «Power» , «Hardware Monitor» або просто «Monitor» . Тут вас зустрінуть вже раніше описані параметри розумного перемикання режимів роботи пристрою: «Q-Fan Control» , «CPU Fan Setting» і т. д.
Как настроить кулер в биосе 55
А також функції тонкої ручного регулювання швидкості обертання, якщо вибрати значення кастомізіруемого профілю, де, в залежності від температури, цей показник збільшується або зменшується.
Как настроить кулер в биосе 54
Всі налаштування в сучасних графічних інтерфейсах досить схожі, проте деякі виробники в свої базові настройки додають спеціальну утиліту, яка візуалізує значення параметрів кулера. Знову ж таки, різні виробники материнських плат називають цю мікропрограму по-своєму. Наприклад, в ASUS це «Q-Fan Tuning» або «Q-Fan Control» , в MSI – «Command Center» , в Gigabyte & 8212; «Smart Fan 5» . Щоб скористатися утилітою:

 1. В налаштуваннях свого UEFI відшукайте одне з позначених вище найменувань мікропрограми і запустіть її за допомогою клацання миші.
 2. Как настроить кулер в биосе 45
 3. Насамперед зверніть увагу на температуру і швидкість обертання кулера. Якщо вони вас не влаштовують, можете приступати до Налаштування системи охолодження.
 4. Как настроить кулер в биосе 46
 5. В розділах «Temperature Warning Control» і "попередження про збої вентилятора" ви можете дозволити системні оповіщення про перевантаження процесора або материнської плати, а також неполадки роботи кулера. Якщо такі оповіщення вам не потрібні, виберіть пункт »заборонено" .
 6. Как настроить кулер в биосе 47
 7. Регулювання швидкості обертання відбувається на панелі «Monitor» . За замовчуванням тут виставлена автоматична настройка вентиляторів, але якщо системні установки вам не підходять, можете відкалібрувати їх самостійно.
 8. Как настроить кулер в биосе 48
 9. Для цього зі спадного списку вгорі виберіть компонент системи охолодження, який потрібно відрегулювати.
 10. Как настроить кулер в биосе 49
 11. В пункті " управління оборотами основного вентилятора» вкажіть Налаштування «вручну» .
 12. Как настроить кулер в биосе 50
 13. Тепер зверніть увагу, що графік «PWM» став активним. Кожна точка на ньому-це рівень швидкості обертів до температури системного компонента (в нашому випадку центрального процесора). Чим вище ця точка, тим сильніше в процентному співвідношенні буде працювати кулер в межах даної температури. Межі температури теж можна міняти, пересуваючи точку по горизонталі.
 14. Как настроить кулер в биосе 51
 15. Після того як відрегулюєте обертання кулера на свій розсуд, натисніть кнопку «Apply to…» і зніміть галочки з додаткових вентиляторів, до яких не збираєтеся застосовувати ці настройки.
 16. Как настроить кулер в биосе 52
 17. Кнопка «Back» поверне вас до стандартного меню UEFI, де можна зберегти внесені зміни.
 18. Как настроить кулер в биосе 53

більше статей на цю тему: