Причини, чому жорсткий диск не визначається в BIOS

Причина 1: HDD вимкнено в BIOS

Часто причина неполадок з жорстким диском криється в налаштуваннях самого БІОС. Ймовірно, якась із опцій, що відповідає за активацію пристрою, була відключена і тому воно не відображається в системі.

Зазвичай, щоб все виправити, досить просто скинути настройки на заводські установки. Зробити це можна за допомогою елемента «Load Setup Defaults» , розташованого на вкладці «Main» або «Exit» .

Детальніше: скидаємо настройки BIOS

В биосе не определяется жесткий диск 18

Але іноді потрібно змінити параметри підключення вінчестерів вручну. У таких випадках існує два варіанти розвитку подій: вам потрібно активувати контролер шини, або безпосередньо самі інтерфейси каналів HDD. Налаштовується це через меню інтерфейсу БІОС, в яке можна потрапити натисканням певної клавіші, зазначеної на екрані під час завантаження комп'ютера.

Детальніше: як потрапити в БІОС на комп'ютері / на ноутбуці

Називатися подібні настройки будуть по-різному в залежності від типу БІОС і новизни пристрою, що запам'ятовує. Старі роз'єми підключення жорстких дисків іменуються «Integrated Development Environment» або більше «Advanced Technology Attachment» ( «IDE» / «ATA» ), а нові &8212; «Serial ATA» . Отже, пункти меню будуть включати в себе ті чи інші абревіатури.

В биосе не определяется жесткий диск 23

Варіант 1: активуємо контролер

Включення контролера або, як його ще називають, конфігурації жорсткого диска, проходить відповідно до того, який встановлений БІОС. Майже завжди знайти цю настройку можна на вкладці «Main» або «Advanced» . Наприклад, щоб поміняти контролер шини в меню Phoenix-Award:

 1. Запустіть БІОС і на головній сторінці виберіть розділ «Integrated Peripherials» .
 2. В биосе не определяется жесткий диск 6
 3. Переведіть вимкнене Налаштування «Onboard SATA Controller» або «Onboard IDE Controller» (може також називатися «OnChip SATA Controller» або «OnChip IDE Controller» ) в режим «Enabled» .
 4. В биосе не определяется жесткий диск-02
 5. Натисніть «F10» і у вікні підтвердження клавішею «Y» збережіть внесені зміни. Після чого всі деактивовані диски стануть доступні.
 6. В биосе не определяется жесткий диск 19

В інших модифікаціях, в тому числі графічних (UEFI) інтерфейсах, дії приблизно схожі. Щоб змінити налаштування HDD:

 1. На вкладці «Main» знайдіть пункт «SATA / IDE Configuration» і перейдіть до нього.
 2. В биосе не определяется жесткий диск 8

 3. Тепер активуйте саму конфігурацію: вкажіть потрібну рядок зі словом «SATA / IDE Configuration» або іноді «SATA / IDE Controller» і переведіть її в режим «Enhanced» .
 4. В биосе не определяется жесткий диск 1
 5. Клавішею «Esc» поверніться на головний екран і перейдіть до розділу «Exit» потім, щоб вибрати пункт «Exit & Save Changes» , і підтвердьте внесені зміни.
 6. В биосе не определяется жесткий диск 20

Зауважимо, що іноді Підрозділ управління контролером може перебувати на вкладці розширених налаштувань. В такому випадку перейдіть в меню «Advanced» , виберіть підрозділ конфігурацій жорсткого диска і повторіть 2 і 3 кроки інструкції вище.
В биосе не определяется жесткий диск 21

Варіант 2: активуємо інтерфейси

Іноді трапляється так, що деактивовані безпосередньо порти жорстких дисків. Активувати їх можна налаштуванням, яка автоматично розподілить номери каналів пристрою. Розташовується вона також на вкладці «Main» або «Boot» . У Phoenix-Award її перемикання проводиться наступним чином:

 1. Перейдіть до підрозділу «Standard CMOS Features» , що в головному меню запущеного вами БІОС.
 2. В биосе не определяется жесткий диск 10
 3. Встановіть тип усіх варіантів «IDE / SATA Channel» в положення «Auto» .
 4. В биосе не определяется жесткий диск 9
 5. Збережіть налаштування, перезавантаживши комп'ютер за допомогою клавіші «F10» .

Інші модифікації також пропонують активувати список твердотільних запам'ятовуючих пристроїв на вибір. Так, щоб включити жорсткий диск:

 1. Відкрийте БІОС і по черзі переходите в підпункти «SATA» / «IDE» &8212; їх у вас може бути більше або менше в залежності від кількості роз'ємів на материнській платі.
 2. В биосе не определяется жесткий диск 3
 3. Виділіть розділ «Type» і натисніть «Enter» .
 4. В биосе не определяется жесткий диск 4
 5. Встановіть опцію в режимі «Auto» і клавішею «F10» збережіть зміни з подальшим перезавантаженням комп'ютера.
 6. В биосе не определяется жесткий диск 5

Ці ж самі опції ви можете іноді відшукати на вкладці «Boot» у підрозділі «Hard Drive» .
В биосе не определяется жесткий диск 22

Причина 2: відсутність драйверів SATA

Ще одна причина, коли БІОС може не виявляти жорсткий диск, &8212; це відсутність драйверів. Зазвичай така проблема вирішується при установці Windows.

Вам потрібно завантажити драйвери з веб-сайту виробника вашого пристрою та розпакувати їх на завантажувальну флешку. Далі вставте носій з ОС Windows в комп'ютер, а також флешку з драйверами і під час установки операційної системи інтегруйте їх в інсталятор. Робиться це на етапі вибору розділу вінчестера за допомогою кнопки»Завантаження" внизу вікна інсталятора.

Детальніше: не видно жорсткий диск під час встановлення Windows

В биосе не определяется жесткий диск 11

Причина 3: неправильне підключення до материнської плати

Коли навіть БІОС не бачить накопичувач, слід перевірити правильність його підключення до роз'ємів на материнській платі. Бути може, відходить контакт або не підключений один з шнурів.

Жорсткі диски підключаються двома кабелями. Один з них забезпечує живлення, а другий &8212; обмін даними з комп'ютером. Іноді для зручності деякі виробники їх поєднують в одному штекері, розгалужується лише з однієї зі сторін. Однак найчастіше це два різних шлейфу, про один з яких деякі користувачі забувають.

Детальніше: Як правильно підключити жорсткий диск

В биосе не определяется жесткий диск 12

Причина 4: неправильне положення перемички (лише IDE)

Ще однією причиною, по якій HDD може не розпізнаватися комп'ютером, – зміна розташування перемичок. Це невеликі пластикові насадки на контакти на IDE-дисках, ще називаються джамперами. Вони призначені для установки режиму роботи пристрою.

Справа в тому, що для швидкого завантаження комп'ютера необхідно розпізнавати тип носія, який може бути: допоміжним або керівним.
В биосе не определяется жесткий диск 015
В основному диски використовують два режими: «Master» & 8212; керівний режим, позначає знаходження на носії операційної системи і «Slave» &8212; допоміжний, він виставляється, коли необхідно запустити вінчестер в останню чергу. Схема розташування перемички зазвичай вказується на корпусі пристрою. Тому якщо помітили невідповідність – виставте джампер, як проілюстровано в інструкції.

Читайте також: навіщо потрібна перемичка на жорсткому диску

В биосе не определяется жесткий диск 16

Причина 5: пошкодження кабелю або шлейфу

Дроти або контакти в кабелі від вінчестера завжди можуть виявитися пошкоджені, через що пристрій перестає зчитуватися комп'ютером. Спробуйте інший шлейф або підключіть цей же до іншого твердотільного накопичувача. Так ви переконаєтеся, що справа саме в проводці і зможете її поміняти.
в биосе не определяется жесткий диск 013

Причина 6: механічні несправності HDD

Однією з причин, чому жорсткий диск не відображається в БІОС, може бути несправність читаючої головки. Зазвичай це виражається нехарактерними клацаннями всередині корпусу носія.
В биосе не определяется жесткий диск 14
Прислухайтеся до звуку, що виходить від пристрою, і якщо почуєте клацання, віднесіть його в сервісний центр, оскільки самостійні маніпуляції зі складними схемами механізму, можуть привести до ще більших проблем. Але якщо все ж хочете на свій страх і ризик спробувати полагодити пристрій, за посиланням нижче опублікована докладна інструкція про те, що можна зробити в подібних ситуаціях.

Детальніше: причини появи клацань і відключення жорсткого диска

Крім іншого, несправність може виявитися в інших аспектах системи пристрою. Наприклад, погнулися контакти носія або перегоріла плата контролера. Деякі компоненти жорсткого диска зроблені з таких сплавів, які просто можуть окислюватися.
В биосе не определяется жесткий диск 017
Знову ж таки, при подібних поломки слід віднести пристрій до фахівця, проте іноді все-таки можна спробувати відремонтувати диск в домашніх умовах.

Детальніше: як відремонтувати жорсткий диск

Коли ж носій відновити не представляється можливим або його ремонт обійдеться в ціну вище, ніж покупка нового, – радимо скористатися способами перенесення даних з пошкодженого вінчестера, описаними в керівництві за посиланням нижче.

Детальніше: як дістати файли з пошкодженого жорсткого диска

більше статей на цю тему: