deutsch
IC  у Києві
DAAD в Україні
DAAD у світі
Стипендії DAAD
Навчання в Німеччині
Дослідження в Німеччині
Життя в Німеччині
Вивчення німецької мови
Новини
Інформаційні заходи
Мовні тести
Колишні стипендіати
Сервіс
Контакт
DAAD пошук


Diese Seite zu den Favouriten hinzufügen
Diese Seite drucken
Logo
Home

Звіт про семінар колишніх стипендіатів DAAD у Харкові 18.04.2005 „Проблема відтоку висококваліфікованих кадрів: оцінка стану та можливі шляхи вирішення

18 квітня у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна відбувся семінар колишніх стипендіатів Німецької служби академічних обмінів (DAAD), фонду Александра фон Гумбольдта та Ґете-Інституту. Біля сорока українських вчених та викладачів із Харкова, Полтави та Сум прийняли запрошення офісу DAAD у Києві та Німецького посольства у Києві й взяли участь у жвавій дискусії про те, чи потерпає Україна від відтоку кваліфікованих кадрів (т. зв. „відтоку мізків”), і як можна цьому відтоку протидіяти.

Першим доповів про ситуацію з „відтоком мізків” у Німеччині німецький референт доктор Мартін Вольбурґ. Розуміння проблем „відтоку мізків” у Німеччині зросло лише в останні роки, і Федеральний уряд та ВНЗ почали вживати адекватних заходів для протидії цьому процесу. Багато молодих висококваліфікованих німців вважають шанси зробити академічну кар'єру та провести наукові дослідження в Америці кращими, ніж у Німеччині, кожен сьомий німець, що захистив дисертацію, від’їжджає до США (30% з них залишаються там на тривалий час), троє з чотирьох Нобелівських лауреатів німецького походження працюють у США. Зараз у США працюють 7200 німців, що захистили дисертацію, та 69800 випускників ВНЗ. Проте Німеччина робить кроки, які б зробили привабливішим повернення та працевлаштування у Німеччині: молоді люди, що захистили дисертацію, можуть швидше розпочати самостійні дослідження й викладати на посадах так званих молодших професорів (Junior-Professor), оплату професорів перевели на модель адекватної їхній кваліфікації оплати. Мережі іноземних представництв, передусім DAAD, Фонду Александра фон Гумбольдта (AvH) та Німецького науково-дослідного товариства (DFG) забезпечують відповідною інформацією німецьких учених, що працюють за кордоном, і збільшують, таким чином, їхню готовність повернутися до своєї країни.

Пані доктор Ірина Вавилова продовжила висвітлення ситуації з відтоком висококвалафікованих кадрів з України. Хвиля еміграції кваліфікованих українців після проголошення Незалежності України досягла найвищої позначки впродовж 1994-1996 років. Математики, фізики, що займалися проблемами твердого тіла, дослідники напівпровідників, фізики-ядерники, а також лікарі полишили свою Батьківщину, надаючи перевагу передусім США, а також Німеччині. Загалом, за офіційними даними, близько семидесяти відсотків випускників ВНЗ, що виїхали за кордон, готові повернутись в Україну, за умови створення належних умов праці та поліпшення їхнього фінансового забезпечення.

Основною метою семінару колишніх стипендіатів DAAD були дискусії колишніх стипендіатів між собою. Три робочі групи (перша група – фахівці з технічних та природничих наук, друга – фахівці-економісти, третя – фахівці-філологи) обговорювали доповіді та порівнювали їх із ситуацією у власному ВНЗ. Загалом наголошувалась думка, що академічний обмін є необхідним для розвитку науки та техніки, і що свобода досліджень передбачає також свободу вибору місця для їх проведення, тобто виходить за межі країн. Недоліком німецько-українського академічного обміну є те, що він відбувається дуже асиметрично, тобто надто мало німецьких науковців відвідують Україну.

Дискусія розпочалася з обговорення доповідей: доцент математики з Харкова зазначив, що слід покращити умови повернення українських вчених, що працюють за кордоном. Нагально необхідним є, поміж іншого, спрощення процедури визнання українськими ВНЗ вченого ступеня PhD, який здобуто, наприклад, в США. Також порушувалося питання, чи не повинні західні ґрантодавці, надаючи стипендію, ставити умову повернення на Батьківщину; чи, навпаки, не слід втручатися в свободу вибору особистості, як це має місце в стипендіатів DAAD. Позитивно оцінили ефект протидії відтоку кваліфікованих кадрів програми DAAD „Леонард Ейлер”, що підтримує стипендіатів (наприклад, аспірантів інженерних наук) на Батьківщині; у партнерському університеті стипендіат перебуває лише короткий період. Українським та німецьким політикам порадили також інтенсивніше підтримувати контакти з українськими вченими, що виїхали за кордон, та інформувати їх про розвиток українських ВНЗ.

Для діяльності DAAD в Україні даний семінар виявився повним успіхом: він не лише висвітлив актуальну тему для академічного середовища, а й сприяв зміцненню зв’язків колишніх стипендіатів між собою. Офіс DAAD та Посольство Німеччини планують і надалі проводити заходи на місцях для колишніх стипендіатів в Україні і зміцнювати, таким чином, зв’язки між ними.

Відкриття семінару колишніх стипендіатів DAAD референтом  у справах культури Німецького посольства Арно Кірхгофом
Відкриття семінару колишніх стипендіатів DAAD референтом у справах культури Німецького посольства Арно Кірхгофом
Колишній стипендіат DAAD доповідає перед своєю робочою  групою
Колишній стипендіат DAAD доповідає перед своєю робочою групою
Керівник офісу DAAD д-р Мартін Зандхоп керує робочою групою
Керівник офісу DAAD д-р Мартін Зандхоп керує робочою групою
Колишня стипендіатка DAAD з Харкова
Колишня стипендіатка DAAD з Харкова
На прийомі
На прийомі
Д-р Мартін Вольбург (2 зліва, німецький референт)  з колишніми стипендіатами
Д-р Мартін Вольбург (2 зліва, німецький референт) з колишніми стипендіатами
Мапа сайту  |  Імпрессум  |  Контакт © DAAD
DAAD Links
 
 
 
 DSK